mgr inż. Michał Płonka
   Kontakt
4 Strona Główna
4 CV
4 Działalność Studencka
4 Galeria
4 Linki

V Ogólnopolskie Dnia Młodego Elektryka

Gliwice 25-27 kwietnia 2003

galeria

             W dniach od 25 do 27 kwietnia 2003 r. odbyły się, należące już do tradycji V Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka. Tym razem konferencja ta miała miejsce na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Organizatorem imprezy było Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Samorząd Studencki działające na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej.

            Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Śląskiej, Pana prof. dr hab. inż. Wojciecha Zielińskiego, Prezesa Oddziału Gliwickiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich Pana mgr inż. Tadeusza Lipińskiego i Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej Pana dr hab. inż. Bogusława Grzesika - prof. Pol. Śl. Organizowana konferencja miała na celu, poprzez spotkanie właśnie młodych elektryków, uświetnić obchody 50-lecia Oddziału Gliwickiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.           

            Zaszczyciło nas swym udziałem siedemdziesięciu ośmiu uczestników, przedstawicieli, z trzynastu zaproszonych wyższych uczelni naszego kraju:

      Akademii Górniczo - Hutniczej z Krakowa,

            Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni,

   Akademii Morskaiej z Gdyni

   Akademii Techniczno - Rolniczej z Bydgoszczy,            

   Politechniki Częstochowskiej,

   Politechniki Gdańskiej,       

   Politechniki Lubelskiej,

   Politechniki Łódzkiej,

   Politechniki Poznańskiej,

   Politechniki Radomskiej,   

   Politechniki Warszawskiej,

   Politechniki Szczecińskiej,

   Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc.

           Uroczysta inauguracja V ODME rozpoczęła się o godzinie 10:15. Przewodniczący Samorządu Studenckiego Wydziału Elektrycznego Łukasz Kwaśniewski przedstawił wszystkim zebranym gościom osoby, dzięki których pomocy my studenci mogliśmy się spotkać.

Podziękowania odebrali:

  JM Rektor Politechniki Śląskiej Pan prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński,

  Prezes Oddziału Gliwickiego SEP Pan mgr inż. Tadeusz Lipiński,

  Niestety nieobecny Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej Pan dr hab. inż.         Bogusław Grzesik - prof. Pol. Śląskiej,

  Prodziekan ds. Organizacji Pan dr hab. inż. Zygmunt Piątek, prof. Pol. Śląskiej,

  Prodziekan ds. Studenckich na kierunku Elektrotechnika Pan dr inż. Jan Kapinos,

  Prodziekan ds. Studenckich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja

          Pan dr hab. inż. Lesław Topór - Kamiński - prof. Pol. Śląskiej

  Pani mgr inż. Jolanta Arendarska – członek Zarządu Głównego SEP,

  Wiceprezes Oddziału Gliwickiego SEP Pan mgr inż. Andrzej Ciepły.

             Uroczystego otwarcia dokonał honorowy patron konferencji JM Rektor, który w swej mowie nakreślił gościom historię powstawania naszej uczelni, jej strukturę organizacyjną i przybliżył nam postaci pierwszych profesorów – założycieli. Pan Rektor życzył nam nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości dadzą efekty we wzajemnej współpracy na gruncie nie tylko towarzyskim, ale także zawodowym. Za Panem Rektorem głos zabrał Prezes Oddziału Gliwickiego SEP, Pan mgr inż. Tadeusz Lipiński. Przedstawił historię, w jaki sposób powstawał Oddział SEP w Gliwicach oraz jego założycieli. Pan Prezes mówił, jaką rolę odgrywa SEP, że SEP jest organizacją, wokół której gromadzą się Ci, którzy chcą zmienić rzeczywistość pracy inżynierskiej. Stowarzyszenie daje możliwość dalszego kształcenia i współpracy na gruncie zawodowym pomiędzy fachowcami elektrykami, a także integruje to środowisko w życiu towarzyskim. Zaangażowana współpraca studentów ze Stowarzyszeniem może być początkiem drogi przyszłego inżyniera elektryka poprzez życie zawodowe. Studenci nie mają żadnych uprawnień do wykonywania swojego zawodu po ukończeniu studiów. SEP jest jedyną organizacją, która stwarza możliwość zdobywania kolejnych uprawnień podnoszących kwalifikacje zawodowe. Zrzeszanie się daje wszystkim możliwość pracy w zespole z innymi, co w dobie dzisiejszych warunków jest niesłychanie ważne a nawet konieczne. W wystąpieniu Pana Prezesa nie obyło się bez opowiedzenia zebranym anegdotki dotyczącej powstania uczelni.

            Po Panu Prezesie, powitania dokonał Prodziekan ds. Organizacji Pan dr hab. inż. Zygmunt Piątek, prof. Pol. Śląskiej. W swym wystąpieniu dokonał prezentacji Wydziału Elektrycznego, jego pracowników, sposobu kształcenia i struktury organizacyjnej.

W kolejnym wystąpieniu Pani mgr inż. Jolanta Arendarska, przybliżyła zebranym jak działa SEP, aby zachęcać młodych do działalności pod jego szyldem, do tego żeby przekonać młodych ludzi, że aktywna współpraca z Oddziałami SEP może dać dwustronne korzyści.

            Powitania dokonał także Prezes Studenckiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich działającego na Wydziale Elektrycznym politechniki Śląskiej Marcin Rodak.

Wszyscy witający gości na V Ogólnopolskich Dniach Młodego Elektryka życzyli, aby ten zjazd należał do udanych, żeby podstawowy cel konferencji, jakim była integracja studentów z różnych uczelni, został w pełni zrealizowany.

            Po części powitalnej z krótkim wykładem na temat historii Uczelni i Wydziału wystąpił Prodziekan ds. Studenckich na kierunku Elektrotechnika Pan dr inż. Jan Kapinos.

            O godzinie 11:30 rozpoczęła się prezentacja wybranych laboratoriów Wydziału Elektrycznego. Goście zwiedzili:

            - Laboratorium w Zakładzie Techniki Wysokich Napięć,

            - Laboratorium w Zakładzie Inżynierii Elektrycznej w Transporcie,

            - Laboratorium manipulatorów w Zakładzie Mechatroniki,

            - Laboratoria Katedry Maszyn i Urządzeń Elektrycznych.

Po zwiedzaniu wydziału nastąpiła przerwa obiadowa.

            O godzinie 14:30 odbył się wykład naukowy pt. „Współczesne kierunki rozwoju analogowych układów elektronicznych” prowadzony przez Prodziekana ds. Studenckich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja Pana dr hab. inż. Lesława Topora - Kamińskiego - prof. Pol. Śląskiej. Po wykładzie Pana Dziekana odbyła się prezentacja firmy STENZEL, która zajmuje się projektowaniem i budową robotów mobilnych.

Pokaz zrealizowanego projektu robota SKORPION zakończyła cykl prezentacji Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Dalszy ciąg zjazdu został przeniesiony do Ośrodka Rekreacyjno – Sportowego w Rudach Raciborskich, gdzie mieliśmy spędzić następne dni. Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku, grochówce i pieczonych prosiakach. Zabawnym elementem spotkania były prezentacje poszczególnych reprezentacji – wszystko było traktowane z dużym przymrużeniem oka. Już tego wieczoru przeprowadzono pierwszą rywalizację pomiędzy zespołami – konkurs KARAOKE. Żeby uczestnicy nie czuli się skrępowani jako pierwsi występowali Panowie Dziekani Wydziału Elektrycznego, a wtórowali im studenci- organizatorzy i goście.

            Następny dzień upłynął pod znakiem rywalizacji sportowych i technicznych.

Po śniadaniu przeprowadzone zostały równolegle zawody sportowe i konkurs praktyczny.

Pogoda była piękna, więc wszystkie konkurencje sportowe zostały rozegrane na świeżym powietrzu pod ogrzewającym słońcem.

Zawodnicy mieli przed sobą następujące konkurencje „sportowe”:

skok w dal, rzut transformatorem, przysiady ze sztangą, rzutki, sztafeta z kondensatorem, rzut jajkiem, tor przeszkód, cięcie kabla i najważniejsza - przeciąganie liny. Zwycięzcą w zawodach sportowych została drużyna z Politechniki Lubelskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna z Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa, a trzecie Politechnika Gdańska. W konkurencji praktycznej polegającej na zmontowaniu odpowiedniego dzielnika napięcia pierwsze miejsce zajęły drużyna z Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa i drużyna z Politechniki Poznańskiej. Na drugim miejscu, z tą samą ilością punktów, znalazły się Politechnika Gdańska i Akademia Techniczno -Rolnicza z Bydgoszczy. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Po obiedzie nastąpiła druga część rywalizacji, w konkursie wiedzy o Nas - czyli o Politechnice Śląskiej i Oddziale Gliwickim SEP oraz w konkursie wiedzy teoretycznej. W pierwszym konkursie nie do pokonania była drużyna z Politechniki Gdańskiej. Drugie miejsce zajęły Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Politechnika Lubelska. Na trzecim Miejscu znalazła się Politechnika Poznańska. Wreszcie w najważniejszym konkursie, konkursie wiedzy teoretycznej pierwsze miejsce zajęła Politechnika Lubelska, drugie Politechnika Łódzka, a na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Szczecińska.

            Sobota, godzina 21:00 - sala zapełniona przez uczestników. Uroczyste przedstawienie wyników i wyłonienie zwycięzców tegorocznych V Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka. Przybyły Pan Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Bogusław Grzesik - prof. Pol. Śląskiej oraz Prezes Oddziału Gliwickiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich Pan mgr inż. Tadeusz Lipiński wręczają pamiątkowe dyplomy wszystkim reprezentacjom biorącym udział w zjeździe. Największe emocje zaczęły się, gdy wręczano dyplomy i puchary za miejsca „medalowe” - trzecie miejsce Politechnika Łódzka, drugie Akademia Górniczo - Hutnicza z Krakowa i pierwsze organizatorzy zeszłorocznych, IV ODME, Politechnika Gdańska.

            Po wręczeniu dyplomów, przyszedł czas na uroczysty bankiet. Toastom nie było końca, za zwycięzców, za organizatorów, za kobiety elektryczki. Potem przyszedł czas na tańce, na zabawę, która trwała do białego rana. To był świetny czas na zacieśnienie znajomości między nowymi przyjaciółmi, zabawne rozmowy, anegdoty, ale i znalazło się miejsce na sprawy poważne i życiowe – takie zjazdy naprawdę zbliżają ludzi.

            W niedzielę, ostatni dzień trwania konferencji zorganizowaliśmy dla gości wycieczkę do obiektu charakteryzującego nasz region, a mianowicie do kopalni węgla kamiennego. Autokarami udaliśmy się do Skansenu Górniczego w kopalni „Królowa Luiza” w Zabrzu.

W części nadziemnej kopalni mieliśmy okazję zobaczyć urządzenia szybowe i łączności sygnalizacyjnej, ekspozycję zawiesi klatkowych, warsztat szybowy, oddziałową stację ratownictwa górniczego, a także wnętrze rozdzielni elektrycznej 6 kV. Główną atrakcją, jaką oglądaliśmy była unikatowa parowa maszyna wyciągowa z 1915 r. o mocy 2 tys. KM, która obsługiwała szyb o głębokości 503 m. Uczestnicząc w pokazie pracy tego wielkiego urządzenia mogliśmy przenieść się w romantyczną, przysłoniętą mgłą czasu - epokę pary.

            W części podziemnej kopalni schodziliśmy na głębokość 35 m i przemierzaliśmy podziemnymi korytarzami. Wszyscy uczestnicy wycieczki przywdziewali stroje robocze i hełmy ochronne. Szczególnie urodziwie prezentowały się wtedy nasze Panie. Zwiedzając podziemia można prześledzić różne techniki urabiania węgla: od XIX-wiecznego filara zabierkowego po współczesne maszyny i urządzenia ścianowe, takie jak: strug, kombajn ścianowy i chodnikowy. Wrażeń dostarczyło nam uczestnictwo w pokazie pracy taśmociągów i kombajnu chodnikowego. Ponadto poznaliśmy różne rodzaje obudów kopalnianych chodników oraz magistralę węglową i tabor podziemnych kolejek. Dużych wrażeń dostarczyła również wędrówka poprzez bardzo niskie, około 80 centymetrowej wysokości chodniki.

            Po południu, po zakończeniu zwiedzania odprowadziliśmy gości na dworzec PKP w Katowicach i tam pożegnaliśmy naszych już teraz przyjaciół.

I tak dobiegły końca V Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka.

 W imieniu organizatorów pragnę podziękować za pomoc w osiągnięciu naszego celu: Panu Rektorowi Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Wojciechowi Zielińskiemu, Panu Prezesowi Oddziału Gliwickiego SEP mgr inż. Tadeuszowi Lipińskiemu, Panom Dziekanom Wydziału Elektrycznego: dr hab. inż. Bogusławowi Grzesikowi - prof. Pol. Śląskiej, dr hab. inż. Zygmuntowi Piątkowi, prof. Pol. Śląskiej, dr inż. Janowi Kapinosowi, dr hab. inż. Lesławowi Topórowi - Kamińskiemu - prof. Pol. Śląskiej, Wiceprezesowi Oddziału Gliwickiego SEP, Panu mgr inż. Andrzejowi Ciepłemu, Pani mgr inż. Jolancie Arendarskiej, Panu dr inż. Romanowi Miksiewiczowi. Dziękuję również wszystkim moim kolegom współorganizatorom              V ODME za włożoną pracę w przygotowanie tej wielkiej imprezy.

 autor tekstu: Marcin Rodak